Mi az a hormonális akne?

2024.05.17

A hormonális akne megjelenését a nemi hormonok kimozdulása okozza, ezek a pattanások a menstruációs ciklusunk egy bizonyos fázisában jelentkeznek és nem összetévesztendőek a külső tényezők okozta pattanásokkal, miteszerekkel.

Ahhoz hogy megértsük a kapcsolatot kezdjük az alapoknál, mégpedig  a serdülőkornál. Te is észrevetted, hogy pattanásokkal az első menstruácó előtt nem találkozunk, aminek az az oka, hogy még nem alakult ki az agyalapi mirigy-petefészek kapcsolata és nem kezdődött el az androgén férfi hormonok termelődése. Ilyenkor a fiatal nőknek a mell elkezd megnövekedni, elkezdődik a szőrösödési folyamat és bizony a pattanások megjelenésével is ilyenkor találkozunk először.

A faggyútermelés is fokozottá válik az emelkedő tesztoszteron miatt, amely nem csak a serdülő fiúkat, hanem bizony a lányokat is érinti. A tini kori akne a menstruáció megjelenését követő pár hónapban még természetesnek is mondható, de ez idővel kiegyensúlyozottá váli. Ha ez a hormonális rendszer felborul, akkor bizony a későbbi éveinkben is nehezíti az életünket a gyulladt akne, ami kutatások szerint a 20-as években 50%, a 30 években 33%, de még a 40 éves korosztályt is 25%-ban érinti.

Érdemes megfigyelned, hogy az akne a ciklusod mely fázisában jelenik meg, mert ekkor következtethetünk arra is, hogy milyen hormonális felborulás áll a háttérben és egy következetes ciklusszinkronban való életmód szerint kezelni is tudjuk azt. 

Hogy jobban megértsd a ciklushoz köthető hormonokat, akkor bővebben ITT részletezem, most pedig nézzük meg, hogy a ciklusunk mely szakaszában jelenhetnek meg hormonális pattanások.


1. Vérzéses napok alatt 

2. Ovuláció környékén 

3. Luteális fázisban 

4. Az egész ciklus alatt 


Ha megérted és megtanulod a ciklusod apróbb jeleit értelmezni, akkor máris közelebb kerülsz a megoldáshoz, amivel a hormonális aknédat megszűntetheted. A testünk egy üzenő felület, ahol a szervezet jelet küld, ha valami nem rendeltetés szerűen zajlik és ez akne formájában is megjelenhet. A bőrünk ráadásul a legnagyobb szervünk, tehát az apróbb kibillenések is egyből megmutatkoznak, mint egy bélrendszeri érintettség. 

A bélrendszerben számtalan folyamat történik és többek között ő felelős a hormonok lebontásáért is, ha pedig erre valamilyen fennakadás (gyenge bélrendszer, emésztés) miatt nem képes, akkor ezek a hormonok a bőrön keresztül kénytelenek utat találni és távoznak a szervezetből. Ezért is fontos, hogy a jeleket köszönjük meg és legyünk érte hálásak, hiszen ilyenkor tudjuk, hogy hoppá, üzennek nekünk a hormonok és tehetünk érte, hogy ismét egyensúlyba kerüljenek.

Nem csupán akne formájában jelentkezhetnek ezek a bőrtünetek, hanem ekcéma, rosacea formájában is, ezért általánosságban ajánlom, hogy minden nem megszokott tünetet vegyünk nagyon komolyan.

Milyen bélrendszeri érintettséget tapasztalhatunk, ami kihatással lehetett a bőrünkre? Bizony a székrekedés és a hasmenés egy előjele lehet annak, hogy a bélrendszerünk nem megfelelően működik. Amikor székrekedést tapasztalsz, akkor a méreganyagok nem tudnak távozni a testünkből, felszívódnak a bélrendszeren keresztül és hormon többleltet okozhatnak hosszútávon.

Hasmenés formájában viszont a távozhatnak olyan vitaminok és ásványi anyagok (főképp már meglévő hiány esetén okoz gondot), amelyek felboríthatják a hormonális egyensúlyt, ilyen a teljesség igénye nélkül: Vas, A-vitamin, Szelén, Jód, Magnézium, amely hosszútávon okozhat Pajzsmirigy rendellenességet, de hozzájárulhat a PMS (Pre menstruációs szindróma) PCO, PCOS, IR, ösztrogén dominancia, progeszteron hiány kialakulásához. 

Ezzel talán nem okozok nagy meglepetést, hogy az előbb felsorolt hormonális "betegségek" (nevezzük inkább állapotnak) tünet együttesének egyik jele az akne.

Milyen anti-tápanyagokkal fokoztad eddig a bélrendszered gyulladását?


Nem vagyok híve a szélsőségeknek, ezért az alábbi felsorolt tápanyagokat iránymutatásnak és nem az étrendedből való végleges tiltásának szánom, viszont a hormonális akne jelenléte esetén mindenképpen az alábbi tápanyagok kiiktatásával kezdd és monitorozd a szervezeted, (ciklusnapló vezetés erre kiváló megoldást nyújt) hogy ha javul a bőröd állapota, ebből azonnal látod milyen tápanyag többlet váltott ki nálad gyulladást.

Glutén (sikér): a glutén feldolgozása és emésztése gyenge bélrendszer estén okoz komoly gondot, illetve megbújó cölikália (vékonybélbolyhokat támadja) és esetén is, ezért egy allergia tesztet, ha erre gyanakszol érdemes elvégezni. Ilyenkor sokan megijednek, hogy akkor semmit nem ehetnek, hiszen manapság mindenben van glutén, de alapvetően egy bélrendszer regenerálási időszakban a feldolgozott ételek mellőzése erősen ajánlott, illetve ne felejtsünk visszanyúlni  a kovászolt pékárukhoz. A kovász hatására a glutén már egy előemésztésen esik át, ezért nem okoz az élesztő által oly gyakori kellemetlen tüneteket sem. FODMAP esetén pl: a búzában lévő fruktánok, amelyek felszívódási zavarokat okoznak, nem tudjuk megemészteni a CH-ot és hasmenés formájában mutatkozik meg.

Én mindenkit ezen felül arra buzdítok, hogy a hagyományosan szalámis szendvics helyett rugaszkodjunk el a megszokottól és tekintsünk úgy az ételre, mint tápanyag, ugyanis a testünknek tápanyagra van szüksége méghozzá minél többre egy-egy étkezés alkalmával.  Ráadásul minél emészthetőbb formában, hogy kiegyensúlyozottan tudjon működni. 

Éppen ezért a reggelire nem alternatívaként javaslom, hanem egy új lehetőségként az alábbiakat: Főzőbanán, quinoa, édesburgonya. Ezek mind természetes módon glutén mentesek, ezért nem kell a méregdrága mentes alapanyagokat keresni, ráadásul egy ebéd, vacsora maradéka is tökéletes tápanyag dús megoldást kínál egy kiadós reggelihez. Nem utolsó sorban időt is spórolsz vele.

Tejtermékek: a gyulladásért felelős A1 kazein okozza a problémát, ezért a mindenképpen érdemes kerülnöd a gyógyulás kezdeti szakaszában. A tejtermékek esetében a fermentált forma nyugodtan fogyasztható, ugyanis a fermentálás folyamatakor már egy "előemésztés" történik. ilyenek pl: nemes penészes sajtok, kefír belefér az étrendbe, Illetve alternatívaként a tiszta juh és kecskesajtokat ajánlom. Ezeknek a különleges ízvilága még fel is dobja az ételeinket, amivel bátran ajánlom, hogy kísérletezz. Nem utolsó sorban az érleléssel olyan pro biotikumokat juttatunk a szervezetbe amelyek a természetes pre biotikumainkat segítik szinergiában működni.

Alkohol: Mivel már kis mennyiségben is gyulladáskeltő hatású, ezért nem ajánlom abban az esetben, ha a célod a hormonális akne megszűntetése. 

Egyéb gyulladást, amely hormonális akne formájában jelentkezhet a hormonális fogamzásgátló szedése vagyis annak abbahagyása után jelentkező tünet, illetve a hosszútávon szedett (és mellette nem megfelelő probiotikus támogatással) antibiotikumos kezelés.

Mit tehetünk a gyulladás megszűntetéséhez a táplálkozáson felül?


A ciklusszinkronban való táplálkozás megoldást kínál egy kiegyensúlyozott hormonháztartáshoz hosszútávon, emelett azonban az alvási ritmusunkra a stressz kezelésére is rendkívül fontos odafigyelnünk valamint a ciklusunk adott fázisát segíthetjük bizonyos ételekkel, amelyek kedvezően hatnak a hormonokra. A ciklusszinkron táplálkozásról készült részletes cikket ITT találod, ezt mindenképpen ajánlom figyelmed, ha még csak ismerkedsz a ciklusszinkron életmóddal. 


⁕https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7847434/

⁕⁕https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9318165/

AKNE MENTES BŐR PROGRAM

Ha szeretnéd bővebben megérteni a ciklusodat és a hormonális pattanásaidat dekódolni a ciklusnaplód alapján, és azonnali segítséget kapni a pattanásos bőrproblémád kezeléséhez, akkor most itt a lehetőség, hogy csatlakozz Magyarországon egyedülálló 5 hetes akne mentes bőr programomhoz, ahol nem csak egy letölthető PDF tudásanyagot kapsz, hanem végig fogom a kezed és segítek a hormonális akne gyökér okát feltárni. Ezt a tudás bármikor előveheted, hiszen a ciklusszinkron alapján építettem fel, így a ciklusnapló vezetésével az életed bármely pontján tudod alkalmazni és dekódolni a tüneteidet

Referenciák

Sajnos a kajára nem nagyon tudok még 100%-ban odafigyelni, meg most az építkezés miatti stresszt sajnos zabával vezetem le :D de ami nagyon nagyon pozitív és nagyon szembetűnő, az az energia szintem. Mióta beszéltünk minden nap kb 22:15 és 22:30 között alszom és magamtól kelek 5:50 és 6:30 között :)
Éhgyomorra nem iszom kávét, és azóta nem is tapasztalok ebéd után álomkórt :)

Kata


Szia! Elolvastam az e-bookot és személy szerint nagyon hasznosnak találtam! Érdekes utazás lesz belevágni a ciklusom megfigyelésébe, amire egyértelműen sok motivációt adott a könyv.

Tehát maga az e-book rövid, de annál tartalmasabb és sok apró, ám fontos részletre is kitér. Egy szó mint száz, köszönöm, hogy elolvashattam!

JiKook


A legelső hónapban egy a konzultáció után sok dologra kellet figyelnem, de sokat segített, hogy felhívtad a figyelmem, hogy ne egyszerre akarjak mindent megoldani. Ezt igyekeztem szem előtt tartani és egyre jobban több változást tapsztalok, főleg az alvásom minőségben, de a bőröm is egyre szebb, amit nem is vártam az első hónap után. A motivációm se hagyott alább pont emiatt...szóval imádom az egészet.

Szandi